Свято святого Франциска та Transitus

Коли 4 жовтня весь світ згадує і святкує свято нашого засновника брата Франциска, велика Францисканська родина, за багатовіковою традицією, зустрічається у переддень, ввечері 3 жовтня.  Цей рік не став виключенням для багатьох францисканських парафій та спільнот і цього року. Чому так відбувається?

 

У францисканських спільнотах всіх орденів виник звичай дуже урочистого святкування не тільки самого свята святого Франциска, але, також,  і його смерті, тобто переходу від земного життя у дім Небесного Отця. Святкування цієї події отримало назву Транзітус ( лат. Transitus– перехід). Брати і сестри збираються ввечері 3 жовтня, у храмі, перед образом св.Франциска та намагаються пригадати останні вчинки та слова братів та самого Франциска котрі відбулись під час його смерті. Це є своєрідним входженням в той час, роздумами над переходом у вічність. Також, під час цієї події, в моменті Євхаристії, існує традиція відновлення своїх присяг та обітів перед Богом всієї родини.

 

Внесення світла на початок Транзітуса

 

Розпочинаючи святкування самого Транзітуса, котрий зазвичай наступає одразу після Служби Божої,  світські францисканці  вносять світло, щоб йдучи дорогою св. Франциска за Ісусом Христом могли перебувати в Божому Світлі. Далі ведучий зачитує тексти – розважання над життям святого, а також, періодично хор супроводжує подію співом пісень, які сам Франциск написав ще за життя. Наприклад, «Гімн брату Сонцю», який Франциск склав на прославу Бога у всьому творінні, що його оточує. Цікаво те, що незадовго до своєї смерті Франциск розширив твір, внісши прославу “сестри нашої смерті – котра є брамою Неба”. Цим він ще раз підтверджує, що для нього його земне життя це паломництво до Небесного дому і саме смерть є тим, що вказує на кінець цього шляху. Іншим твором виконаним під час Транзітуса була молитва, котру знову ж таки написав Франциск, «О, Всевишній Боже наш». Молитва, котра зараз є оспіваною, закликає Бога прояснити наші серця та вказати правильний шлях.

 

Відновлення присяг спільнотою Францисканської Молоді. Вінниця 2017

 

На завершення священник благословляє усіх благословенням св. Франциска.

 

Одразу ж на наступний день, наступає свято святого Франциска, диякона та засновника трьох Орденів, що є великою радістю для всіх тих, хто обрав дорогу, котру святий вказав понад 800 років тому. Цього ж року, у вінницькій парафії Матері Божої Ангельської воно було подвійним. Адже саме 4 жовтня 1992 року в цьому храмі була відправлена перша Меса братами капуцинами, за довгий час відсутності у рідному для них місці. Службу ж нинішнього часу очолив брат Блажей Суска, настоятель кустодії капуцинів в Україні та свідок подій 25 річної давності. Після Євхаристії відбувся маленький сюрприз, анонсований настоятелем парафії братом Костянтином Морозовим.  Це був чудовий концерт у виконані академічного камерного оркестру «Арката», диригентом якого є заслужений діяч мистецтв України Георгій Курков, котрий  також є органістом в цій парафії. Всі присутні отримали масу задоволення.

 

Виступ “Аркати”

 

І звичайно кожне францисканське свято закінчуться святкуванням, де кожен може прославити Бога у пісні, танці та просто споживаючи смачний почастунок.

 

Запрошуємо прослухати та переглянути всі згадані вище події:

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити своє місце в історії