ФМ – дорога францисканського покликання

 

ФРАНЦИСКАНСЬКА МОЛОДЬ (ФМ) – ДОРОГА ФРАНЦИСКАНСЬКОГО ПОКЛИКАННЯ [1]

 

  1. Введення
  2. Характерні риси  Францисканської Молоді
  3. Що таке ФМ
  4. Дорога покликання
  5. Взаємовідносини  ФМ-ФОС
  6. Духовна Асистенція
  7. Форма і зміст формації
  8. Структура ФМ
  9. Інші групи францисканської молоді

 

ВВЕДЕННЯ 

Адресати документу

1. Представлений документ призначений для відповідальних у спільнотах ФМ; для Рад спільнот ФМ відповідальних за формацію, братів аніматорів із ФОС і духовних асистентів

Мета документа.

2. Прагнемо представити загальну характеристику ідентичності ФМ, вказати  шляхи, підказати речі, які відносяться до анімації і формації ФМ. Також прагнемо уніфікувати критерії анімації ФМ.

Чим є і чим не є цей документ.

3. Не хочемо знову давати нових вказівок, навпаки, прагнемо тільки підкреслити те, що окреслено у Генеральній Конституції ФОС у статтях 96 і 97, а також у висновках      Генеральних Капітулів, особливо у висновках  Капітулів , що відбулися у Мексиці у 1993 р. і  Римі у 2002р. Не хочемо також уніфікувати всіх груп ФМ, а лише сприяти зростанню єдності серед їх різноманітності.

 

ХАРАКТЕРНІ РИСИ ФРАНЦИСКАНСЬКОЇ МОЛОДІ 

4. В межах пастирської опіки молоді зустрічаємо молодих людей, які заохочені прикладом св. Франциска, прагнуть поглибити своє християнське і францисканське покликання. Цим молодим людям повинні показати дорогу життя Францисканської Молоді і Францисканського Ордену Світських, висловлюючи повагу для покликань світу молодих людей, з їх хрестами, проблемами і справами.

5. Характеристичними елементами цієї дороги є :

  • відчуття покликання через Святого Духа, щоб у братерській спільноті досліджувати християнське життя;
  • поступове відкривання св.Франциска, його проекту життя і пов’язаних з ним цінностей;
  • присутність у церковній і суспільний реальностях умов реалізації конкретної практики апостольства.

6. Францисканська Молодь в розумінні Генеральних Конституцій ФОС відрізняється від інших груп молодих францисканців через:

  • прийняття Регули ФОС як документа натхнення;
  • особисте і офіційне зобов’язання перед Богом і братерською спільнотою, жити цим натхненням;
  • приналежність до Францисканської Родини як невід’ємної частини ФОС;
  • товаришування і анімацію, які проводять світські францисканці;
  • організаційну структуру і методи формації властиві дорозі покликання, яка повинна провадити, хоч і не обов’язково, до ФОС;
  • Власні національні Статути, затверджені відповідною Національною Радою ФОС, а у випадку її відсутності Міжнародною Радою ФОС, які окреслюють умови приналежності до Францисканської Молоді.
[1] Документ, був виданий у Римі у 2004 р. і проголошений на зустрічі КАРіR 22 жовтня 2004 р. о. Іваном Матічем OFM

 

ЩО ТАКЕ ФМ?

 а. Характерні риси духовності

  1. Францисканську Молодь (ФМ) …. Утворюють ті молоді … (ГК 96,2). ФМ утворена молоддю, тобто тими, які знаходяться у перехідному періоді життя , що починається підлітковим періодом і закінчується досягненням власної  дозрілості.
  1. … які почуваються покликані Святим Духом ….. поглиблювати власне покликання … (ГК 96,2). ФМ є дорогою покликання, яка дає перший заклик, який розвивається аж до прийняття життєвого вибору. Це покликання надихає молоду людину на прийняття власної відповіді, підтвердженою зобов’язанням складеним перед Богом і братами.
  1. … до переживання у спільноті досвіду християнського життя … (ГК 96,2). ФМ це осягання братерської спільноти, чи то спільноти молодих віруючих людей, синів єдиного Отця, які діляться своєю вірою, опираючи її на любові. Ця  братерська спільнота має своє місце в лоні церковної спільноти, в якій живе і працює.
  1. … у світлі звернення св. Франциска з Ассизі, поглиблюючи власне покликання у межах Францисканського Ордену Світських (ГК 96,2) .  ФМ  прямує у світлі   послання св. Франциска, тобто відкриває і поступово робить своєю  цю програму життя  з його цінностями. Належить до Францисканської Родини, є невід’ємною частиною ФОС і приймає Регулу ФОС як надихаючий документ. Звертається до компетентних Старших Ордену з проханням надати духовну асистенцію, та до відповідальних світських  за братерською анімацією.

         б. організаційна характеристика

  1.  ФМ має специфічну організацію ….. (ГК (96,5).  ФМ організована згідно з власними критеріями, які можуть бути окреслені у власних Статутах. Вона має свої спільноти, відповідальних на різних рівнях, специфічну братерську  анімацію і духовну асистенцію.
  1. …методи формації та педагогічні засоби пристосовані до світу молоді … (ГК 96,5). ФМ  пристосовується до потреб світу молодих людей, що визначає методи і зміст формації. Ця формація укладається в такий спосіб, щоб у молодої людини дозрів вибір покликання і повна готовність виходу до світу, в якому вона живе.
  1. …згідно з дійсністю, яка існує  в різних країнах (ГК 96,5). ФМ існує в багатьох країнах ,  сильно відрізняється між собою, і її не можна уніфікувати. Так само суспільний і культурний аспекти мають вплив на окреслення того, що таке бути молодим, чим  є відповідальність, яку можуть прийняти на себе молоді, а також можливість формації і діяльності.

 с. Взаємовідносини  ФМ – ФОС

  1. …Францисканська Молодь, за яку ФОС вважає себе особливо відповідальним …. (ГК 96,2).  ФОС  бере на себе особливу відповідальність за ФМ, яка є частиною його пастирської опіки над молоддю і підтримкою покликань. Тому товаришує з молодою людиною,  допомагає йому в дозріванні  власного покликання і впроваджує її до життя у братерській спільноті.
  1.  Члени Францисканської Молоді приймають Регулу як документ для розвитку власного покликання ….(ГК 96,3). ФМ приймає Регулу ФОС як документ, що   надихає на зростання власного християнського і францисканського покликання, як індивідуально так і в групі. Взаємовідносини між ФМ і ФОС мають бути пройнятими духом взаємної життєвої єдності. Тому дорога покликання ФМ звичайно ( хоч і не обов’язково ) провадить до ФОС.
  1. Францисканська молодь як частина Францисканської Родини …. (ГК 96,6). ФМ належить до Францисканської Родини, і є невід’ємною частиною ФОС. Наслідком  цього  є супровід і анімація її світськими францисканцями. Крім того, відповідальні Францисканської Молоді на міжнародному рівні і принаймні два члена Національної Ради ФМ мають бути молодими світськими францисканцями з вічними обітницями (професами). (див. ГК 97,3).
  1. Представник ФМ належить до Ради ФОС (ГК 94,4). На всіх рівнях спільнот ФОС нехай член ФМ буде делегований власною радою до ради ФОС. Член ФМ  має право голосу в раді ФОС тільки при умові, що він є світським францисканцем з вічними обітницями (професом).  Так само член ФОС  власною радою визначається бути членом ради ФМ того ж самого рівня.
  1. Представники Францисканської Молоді в Міжнародну Раду ФОС вибираються згідно з Міжнародним Статутом (ГК 97,5). Статут Міжнародної Спільноти ФОС     окреслює  кількість представників ФМ в Міжнародній Раді, а також спільноти, які буде представляти і їх компетенції.

 

ДОРОГА ПОКЛИКАННЯ 

  1. Молодь ФМ поглиблює своє покликання у світлі послання св.Франциска за допомогою поступового входження до формацію. На розпізнання покликання  зосереджуються під час цієї дороги.  Дорогу покликання визначають наступні події:

а. Ініціація( визначення)

  1. Це період пошуку,  зав’язування контактів, зближення, прийняття;  це час, який закінчується  рішенням розпочати формацію для складання обітниць ФМ. Для    молодої людини це перша зустріч с ФМ.  Замислюється вона про значення братерської спільноти  для себе , і який вклад може  сама внести до групи. Зі своєї сторони ФМ інформує юнака про ідеали і вимоги, методи і спосіб життя, які характерні для членів ФМ. Тривалість цього періоду залежить від особистої ситуації кожного з кандидатів і від спільноти ФМ. Було би добре, якщо би Національні Статути ФМ  окреслили тривалість цього періоду (наприклад, між трьома і шістьма місяцями), але враховуючи  ситуацію для тих молодих, які прийшли з інших францисканських груп ( наприклад, Лицарі св. Франциска…). Нижня границя віку вступаючих залежить від особистого розвитку молодої людини і культурного рівня. Але слід пам’ятати, що ФМ є для молоді, а не для дітей. Тому рекомендується, щоб Національні Статути ФМ окреслили нижню границю віку вступаючих до ФМ (наприклад, між 14 і 17 роками життя).

б . Формація для складання обітниць у ФМ

  1. Це період формації і повного залучення кандидатів до життя братерської спільноти. Наприкінці цього періоду вони підтверджують свій вибір особистими обітницями, які складають перед Богом і братами. Для молодої людини це означає пізнавання і життя  Євангелією за взірцем св. Франциска у лоні своєї братерської спільноти. Завжди тут потрібні воля і вірність для подолання конфронтації між власним життям і Євангелією і поступового набування францисканських цінностей, щоб жити ними в дусі посвячення і служіння іншим людям. Зі своєї сторони спільнота ФМ підтримує молоду людину в її пошуках і духовному зростанні. Національні Статути ФМ встановлюють термін цього періоду, який не може бути меншим одного року ( і не довше двох років).  Вважається за необхідне встановити верхню границю часу формації до складання Присяги ФМ. До компетенції ради  місцевої спільноти ФМ належить допуск кандидатів до складання Присяги, згідно з приписами Національних Статутів.

в . Поглиблення власного покликання

  1. Це є період перевірки правдивості покликання, де молода людина підтверджує і поглиблює вартості, що утворюють світську францисканську духовність, і в її рамках місію в Церкві і суспільстві. Для молодої людини це час відкривання і впровадження в щоденне життя надихаючих вказівок Регули ФОС з метою перевірки правдивості свого життєвого покликання і відповіді, яку дає Богу. Несе він у собі досвід єднання і участі разом з братами в житті і в спільноті  Францисканської Родини, а також досвід місії і служіння Церкві та суспільству. Зі свого боку спільнота допомагає молодій людині висвітлити і розпізнати, яке покликання краще відповідає його здібностямі бажанням. Цей період має свої границі і не може бути продовжений у  нескінченність з простої причини, що період вибору і розпізнання є ні чим іншим як тільки  певним періодом життя кожного з нас. Національні Статути ФМ встановлюють мету цього періоду згідно з культурним і суспільним контекстом конкретної країни. Цей  період ні в якому разі не може перевищувати 30 років життя молодої людини.

 

ВЗАЄМОВІДНОСИНИ   ФМ-ФОС

      а.  Перехід до ФОС

  1. Члени ФМ, котрі бажають зложити професію у ФОС, керуються тим, що передбачено в Регулі, Конституціях і Ритуалі ФОС (ГК 96,4). Дорога покликання приводить звичайно, але не обов’язково до ФОС. При цьому, францисканську формацію, отриману у ФМ молодою людиною, яка бажає перейти у ФОС, можна вважати достатньою і відповідною періоду постулату у ФОС. За період початкової формації (новіціат) у ФОС відповідає рада місцевої спільноти, до якої бажає вступити кандидат, згідно з приписами Регули і Конституцій ФОС. У випадку, коли група молоді ФМ бажає разом розпочати початкову формацію у ФОС, вони можуть бути окремою групою, якою керує рада ФОС місцевої спільноти, до якої вони бажають вступити.

б .  Одночасна приналежність до ФМ і до ФОС

  1. Продовження слідування дорогою натхнення ФМ до ФОС, професія у ФОС не обов’язково повинні виключити молоду людину із  спільноти ФМ. Молода людина, яка через професію ФОС приймає Регулу як свій спосіб життя, може і далі йти тою самою дорогою разом з братами у ФМ, яка надихається тою ж самою Регулою.

Різні аргументи говорять за те, щоби молода людина булу одночасно членом двох спільнот: спільноти ФМ і спільноти ФОС. Може бути, що спільнота ФМ потребує вкладу молодого професа (молоду особу, котра склала Обітниці у ФОС) для анімації решти членів групи молоді, так само, як би він  був одним з відповідальних у спільноті ФМ, і як  він був  би  звичайним діючим членом спільноти. В любому випадку важливо, щоб молодий профес брав діяльну участь в житті обох спільнот, навіть, коли його діяльність, за згодою ради ФОС, частково пов’язана з ФМ.

 в.  Братерська анімація ФМ

  1. ФОС шукає підходящі засоби для підтримки життєздатності і розповсюдження ФМ; Він знаходиться поряд з молоддю, щоб  підтримувати їх і знайти засоби, які допоможуть їм йти вперед по дорозі людського і духовного зростання (ГК 97,1).
  1. Ці засоби будуть різними в залежності від обставин, але одним з найважливіших буде живий контакт зі спільнотою ФОС. Тому місцеві спільноти повинні прийняти молодих, вводячи їх у динаміку зустрічей, доручаючи їм спеціальні завдання у спільноті. Також важливо, щоб організація зустрічей спільнот ФОС була гнучка, і були  можливості створення спеціальних груп під керівництвом ради спільноти.
  1. Іншою необхідною умовою є товаришування з молодими члена ФОС, який може це робити. Конституції ФОС передбачають братерську анімацію ФМ і присутність представника ФОС у лавах ФМ на всіх рівнях. Так само, хоча і не обов’язково, представник ФОС у раді ФМ може бути одночасно братерським аніматором ФМ.

 

ДУХОВНА АСИСТЕНЦІЯ 

  1. Також необхідною є духовна асистенція ФМ з боку Першого Ордену і ТОР ( див. ГК 96,6). ФМ як частина Францисканської родини потребує духовної асистенції , мета якої є гарантія вірності францисканському харизмату, єдності з Церквою і Францисканською Родиною (ГК  85,2). Призначення духовних асистентів належить до  Старших Францисканських Орденів, як зазначено у Статутах духовної  і пастирської асистенції ФОС (див. СА 5,2; 1.1,2). По можливості духовна асистенція ФМ і ФОС має виконуватися тою ж сама особою.
  1. Інколи молодь хоче послуги від певних асистентів, бо вони краще розуміють їх проблеми. Ця природна легкість, з якою асистент виконує служіння, може бути завуальованою спокусою «командування» , взяття собі влади і домінування над молоддю. Тому св.Франциск заохочує  зректися всього, щоб стати « підданими людському сотворінню з любові до Бога ». Все добро, за допомогою якого діє Господь через братів асистентів, не може бути затриманим, але відданим служінню молоді.

 ФОРМА І ЗМІСТ ФОРМАЦІЇ

  1. ФМ має …. Методи формації і педагогічні засоби, пристосовані до потреб світу молоді … ( ГК 96,5). З метою пристосування до світу молоді, методи формації мають бути більш гнучкими по своїй формі і по своєму змісту.  Юнацтво в усіх країнах весь час змінюється і розвивається дуже  швидко. З іншого боку, необхідно зберегти  власну самобутність, і не дозволити впливу капризів моди.
  1. … згідно з реаліями,  що існують в різних країнах  (ГК 96,5).  Відміни у формах і змісті формації – це факт,  що існує у різних країнах. З іншого боку ця різниця не повинна відмінити  єдності головних критеріїв формації. Щоби виконати своє  призначення, формація повинна бути рприсвячена людсьим, християнським і францисканським вимірам.

 

ОРГАНІЗАЦІЯ ФМ  

а. Місцева спільнота.

  1. Місцева спільнота є основною клітинкою ФМ і осередком життя молодих. В ній набувають досвід християнського і францисканського життя. Згідно з посланнями св. Франциска з Ассизі, спільнота збирається часто, (наприклад, щотижня) з метою спільної взаємодії з Богом і братами. Важливо, щоб зустрічі  поєднували хвилини молитви і формації з елементами діяльності і відпочинку. Зустрічі мають бути організовані таким чином, щоб сприяли поєднанню спільноти ФМ з Францисканською Родиною і з місцевою Церквою.
  1. З метою становлення місцевої спільноти ФМ, відповідні кроки роблять рада ФМ вищого рівня разом з радою ФОС місцевої спільноти, тобто дві ради, з якими нова спільнота буде взаємодіяти. У випадку відсутності структур ФМ, відповідні кроки роблять зацікавлені ради ФОС.  Про це має бути проінформований відповідальний Старший францисканського Ордену, до якого належить проведення духовної асистенції.
  1. Місцева спільнота підтримується і керується радою, яка складається принаймні з трьох членів, вибраних на окреслений час, серед членів спільноти, які зложили обітниці ФМ. Крім того членами ради є представники місцевої спільноти ФОС і духовний асистент. До компетенції ради місцевої спільноти належить прийняття кандидатів до  проведення формації, а після її закінчення допущення до складання професії.

б. Регіональна спільнота.

  1. Вважається за потрібне, щоб національні статути ФМ окреслили способи існування регіональних спільнот ФМ у даній країні і  їх утворення. У випадку їх існування, статути також окреслюють склад і компетенції  зборів спільноти і регіональної  і ради.

в. Національна спільнота.

  1. Національна спільнота ФМ – це об’єднання всіх місцевих спільнот, існуючих на території, де існує національна спільнота ФОС. Офіційне визнання нових національних спільнот ФМ належить до ради національної спільноти ФОС, або, у випадку її відсутності – до Президїї Міжнародної Ради ФОС (МР ФОС). Національна спільнота ФМ може мати власні статути, які повинні бути затверджені  Національною Ради ФОС, а  разі її відсутності – Президією МР ФОС (ГК 96,5).

 

ІНШІ ГРУПИ ФРАНЦИСКАНСЬКОЇ МОЛОДІ

        а. Групи молодших і старших дітей

  1. Вже давно в рамках Францисканської Родини існують групи молодших і старших дітей, які мають назви: Малі Вісники, Вісники, Францисканські Діти, Квіточки, Ігріци, Мікро-ФМ, Ранішна-ФМ та ін. Багато з цих груп підтримуються молоддю з ФМ, світськими францисканцями і монахами. Часами буває легше підтримувати групи дітей, які в більшості є дітьми світських францисканців, ніж інші групи молоді.
  1. Життя цих груп пов’язано зі спільнотами ФМ і ФОС, а їх розвиток буде залежати від наявності відповідних аніматорів. В любому випадку важливо, щоб національні ради ФМ і ФОС, співпрацюючи з відповідними францисканцями з Ордену і сестрами-монахинями, координували послуги анімацїї і готували  дидактичний матеріал для підтримки цих груп. (див. ГК 25).

 

ФОРМАЦІЙНА  ПРОГРАМА [2]

(представлена нижче програма  надана в якості орієнтовної)

 

А.  ІНІЦІАЦІЯ 

Мета: Допомогти молодій людині почути в своєму серці заклик Бога і відкрити для себе братерську спільноту ФМ,  як відповідне місце для початку зрілої дороги покликання.

 

Методи:

  • Участь у зібраннях спільноти.
  • Обмін досвідом у невеликих групах або попарно.
  • Участь у молитві спільноти ФМ.
  • Участь у деяких формах діяльності ФМ у церкві.
  • Підтримане групою зусилля для пізнавання особистого внутрішнього життя.
  • Тематичні дискусії в групах або короткі доклади.

Зміст

людський:      

  • Способи споглядання і слухання самих себе, Бога, інших, природи.
  • Аналіз і оцінювання очевидності: спочатку позитивної, а потім негативної.
  • Усвідомлення для себе свого особистого життя у взаємовідносинах з суспільним, політичним і церковним життям.

християнський:

  • Християнський ідеал, як важлива альтернатива життя.
  • Євангеліє – Добра Новина для нього.
  • Вартість життя від зачаття аж до природної смерті.
  • Конкретна Церква: спільнота святих і грішників.

францисканський:

  • Хто такі Франциск, Клара, Єлизавета Угорська.
  • Чим є Францисканська Родина (монахи, сестри-монахині, світські).
  • Що таке ФМ.

 

Б. ФОРМАЦІЯ ДЛЯ СКЛАДАННЯ ПРИСЯГИ

Мета: Повне входження молодої людини до спільноти молоді, як складової частини ФОС у Францисканський Родині.

Методи:

  • Участь у зібраннях спільноти ФМ. Участь в молитві спільноти ФМ
  • Активна участь у церковній діяльності ФМ.
  • Підтримане групою зусилля для пізнавання особистого внутрішнього життя.
  • Участь у зібраннях. спеціально організованих для кандидатів.
  • Особиста участь через Раду спільноти ФМ, Братерського аніматора ФОС і Духовного асистента.

 

Зміст

людський:

  • Способи пізнання самого себе.
  • Особистий поступ, здібність і сталість у підтримці взаємних людських  контактів у даванні, отриманні і взаємному діленні.
  • Пізнання можливості діяльності і служіння іншим.

християнський:

  • Форми і елементи особистої молитви і молитви зі спільнотою.
  • Христос- нова людина, близький приятель.
  • Навернення, як віднова життя.
  • Участь у Святій Літургії.
  • Конкретне переживання певних літургічних періодів (Адвента, Великого Поста, Великодня).

францисканський:

  • Біографія св. Франциска, Клари і Єлизавети Угорської.
  • Францисканські цінності: братерська спільнота, меншість, справедливість, мир, повага до природи.
  • Регула ФОС як надихаючий документ.
  • Присяга ФМ, зміст і сенс.

 

В.  ПРИСЯГА ТА ПОГЛИБЛЕННЯ ОСОБИСТОГО ПОКЛИКАННЯ

 Мета: Допомогти молодій людині у поглибленні особистого покликання і прийняття дороги покликання як перспективи для остаточного вибору.

 

Методи:

  • Участь у всій діяльності спільноти ФМ.
  • Підтримане групою зусилля для пізнавання особистого внутрішнього життя.
  • Участь у реколекціях, регіональних і національних зібраннях .
  • Участь у зібраннях і урочистостях разом з ФОС і іншими галузками Францисканської Родини.
  • Набуття здатності розпізнавання і вибору.
  • Особисте товаришування через раду спільноти ФМ з Братерським аніматором з ФОС і Духовним асистентом.

Зміст:

людський:

  • Методи пізнання і прийняття самого себе.
  • Як стати врівноваженим у почуттях.
  • Відповідальність і креативність у служінні іншим.
  • Як вияснити мотивації (поверхневі і глибинні).
  • Любов (любов і симпатія; різні вирази любові).
  • Методи динаміки у групі (напр, пізнавати, оцінювати, діяти).
  • Як планувати спільну діяльність групи.

християнський:

  • покликання у Біблії.
  • Різноманітність покликань у світі.
  • Розпізнання покликань.
  • Основний вибір – вибір Ісуса
  • Благословення і євангелічні поради.
  • Місія світських у Церкві.
  • Таїнства і як ними жити.
  • Як оцінювати очевидність у світлі Євангелії.
  • Вклад християн у суспільне і політичне життя.

францисканський:

  • Актуальність Франциска, Клари і Єлизавети Угорської.
  • Джерела францисканської духовності.
  • Листи Франциска і Клари.
  • Історія Францисканських Родин.
  • Сучасний стан Францисканської Родини.
  • Регула і Генеральна Конституція ФОС.
  • Францисканська концепція особистості.
  • Світськість і заанґажування світського францисканця.
  • Вклад світських францисканців у діяльність для захисту миру, справедливості та екології

     

[1] Документ, був виданий у Римі у 2004 р. і проголошений на зустрічі КАРіR 22 жовтня 2004 р. о. Іваном Матічем OFM

[2] Програма викладена генеральним асистентом о.Іваном Матічем OFM на зустрічі KAPiR 22 жовтня 2004 р.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.