Нещодавно у Католицькій Церкві, в Україні, відбулася визначна подія, свідком якої була частинка нашої спільноти Францисканської Молоді. З огляду на те, що подія містила в собі обмежену кількість осіб, залишилось дуже багато питань в тих, хто не був присутнім. Тому спробую відповісти на більш поширені в цій статті.
ОФІЦІЙНО ПРО ЦЕ
Те, що подавали організатори форуму до, під час і після проведення.
У рамках ІІ Тижня виховання у Львові з 8 по 10 червня відбуватиметься І Всеукраїнський форум молодіжних лідерів і душпастирств. У заході братимуть участь дієцезіальні та єпархіальні душпастирі, представники молодіжних рухів Римсько-Католицької та Греко-Католицької Церков в Україні, серед яких рух «Світло–Життя», «Оазис», Домініканське душпастирство молоді, Францисканська молодь, Салезіанська молодь, Організація українських скаутів та ін. Загалом очікують на присутність майже сотні учасників.
Так про цю подію дізналась фейсбук-спільнота 5 червня 2018 року. За три дні до початку проведення самого форуму. Під час самого заходу, коли інтернет розпочав наповнюватись першими новинами і світлинами з форуму, дуже багато людей задавали питання: “Чому ніхто не знав?”. Відповіддю є те, що подія мала закритий характер і потрапити туди можна було тільки по запрошенню. Над списками учасників і взагалі над організацією самого форуму працювали дві комісії в справах молоді: УГКЦ та РКЦ. Патріаршу Комісію у справах молоді УГКЦ очолював о. Ростислав Пендюк та Комісію у справах душпастирства молоді РКЦ – о. Михайло Воцял. За це, окрема їм подяка і всім, хто до цього долучився. Цікавим є фактом, що списки учасників для РКЦ і УГКЦ створювались окремо секретарями комісій. Як це виглядало на практиці? З нашого досвіду, це був телефонний дзвінок до нашого духовного асистента брата Ігора Мулярського OFM Cap, контакти якого висіли на нашому сайті. Під час розмови, йому запропонували разом з представником від молоді взяти участь в форумі. Це сталося десь за два-три місяці до події. Брат спрямував цю пропозицію до ТНР, яка прийняла схвальне рішення і направили два представника: Жарковську Марину, форматора ТНР та Даліщинського Сергія, заступника старшого ТНР, які згодом і взяли участь у події.
Чи можна говорити про якусь “обранність” присутніх на форумі? Звичайно ні, тому що, як було видно, організатори намагались запросити всіх тих, хто хоч якось співдіє, або є активним представником молодої частини Церкви. Якщо хтось і вважає себе таким, але на подію не потрапив, то це тільки через брак комунікації, одну з проблем, яку частково обговорювали на форумі.
Чого прагнули організатори роблячи таку зустріч?
Згідно того, що говорили самі організатори, можна винести дві таких сторони: офіційна та неофіційна частина.
Офіційна. Підготовка до Папського Синоду, присвяченого молоді, який відбудеться восени 2018 року в Римі. Підняти проблемні питання молоді в Церкві. Навіть не знайти на них відповіді, тут і вже, як дехто з присутніх “вимагав” під час заходу, але визначити проблемні місця. І в процесі над ними працювати. Для цього застосували методи панельних-дискусій, де були запрошені експерти та молоді люди, які вільно висловлювали свою думку на питання більш загального плану та обговорення в групах схожих питань.
Неофіційна. Сама зустріч. Тобто зустрітися та познайомитися. Пізнати один одного, відкрити щось в кожному і відкритися самому. Учасники форуму були дуже різноманітні, і про це буде подано нижче, але в різноманітті ми творили одну єдність – Церкву Христову. Щоб до цього дійти, – організатори створили всі умови. Екуменічна молитва Тезе, в перший день, та Євхаристія в обох традиціях. Ярмарка організацій – де кожен в рівних умовах міг розказати про свою спільноту, структуру чи організацію. І саме головне, вільний час між пунктами програми. Це створило умови на дружні бесіди для ближчого знайомства з іншими за чашечкою гарячого чаю чи кави.
УЧАСНИКИ
“Між ними існує дивовижне сопричастя, тож різноманітність у Церкві не шкодить єдності, а радше її увиразнює” – Orientalium Ecclesiarum, Декрет про Східні Католицькі Церкви. II Ватиканський Собор
Учасники форуму – це особистість. Кожен був “іншим”. Серед цього можна виділити такі категорії, як духовенство, представники різних рухів та сама молодь, яка, також, представляла якийсь свій рух. Як говорилось вище, організатори намагались зібрати людей, хто хоч якось пов’язаний з молодою частиною Церкви і їм це вдалося. Були представники комісій в справах молоді різних рівнів, як зі сторони УГКЦ, так і РКЦ. Представники Орденів, такі як капуцини, домініканці, селезіанці, кармеліти та інші. Були відомі спільноти чи організації, та маловідомі або молоді за часом діяння на теренах України. Кожна така “квітка” перетворила форум на “сад”. Не можу не згадати часткову участь у форумі Блаженнішого Святослава, Главу УГКЦ та єпископа-помічника Львівської архидієцезії Едварда Каву. Таке середовище створило плацдарм для плідної праці, адже в такій різноманітності повставали і різні думки і бачення на ту ж саму ситуацію, що допомагає зрозуміти її краще і глибше.
МІСЦЕ ПРОВЕДЕННЯ
Окремої уваги заслуговує і саме місце і місто проведення. Львів, який є історичною ізюминкою нашої країни, став цим середовищем. Але ще більше хотілося би відзначити саме місце. Відбувалося це на базі Українського Католицького Університету (УКУ), а точніше, його бібліотеки “Центру ім. Андрея Шептицького”. Це нова сучасна бібліотека, з вільним доступом до великого книгосховища, як для студентів, так і для гостей. Комфортні зали для читання, вільний Wi-fi та вільні робочі станції для доступу в інтернет. Кафе на території та відкрита тераса на другому поверсі. Під час проведення сесії в УКУ, в час якого і потрапив форум, вона працювала 24/7. Це насправді той рівень, до якого повинні прагнути інші університети нашої країни. Учасникам були доступні конференц-зали та багато іншого. Тим хто приїхав здалеку, організатори забезпечили нічліг в готелі, а духівникам в колегіумі(гуртожитку) УКУ.
ОСНОВНИЙ МЕСЕДЖ
На початку форуму, я впевнений, що ніхто не знав, які ж питання насправді будуть обговорюватись на ньому. В перші години події, в повітрі витало щось загальне – молодь і Церква, виклики сьогодення і т.п. Коли відбулися перші дискусії та обговорення, ціль форуму розпочала набирати свої обриси. Не можу сказати, що кожен з учасників розумів для чого він тут і що він робить. Були заклики до певних навіть “правил чи інструкцій”, що робити. Але це тільки перші кроки. Варто було тільки задіти “рани” і жвавість значно збільшилась. Одні з перших питань, що виникли це: говорячи про молодь, ми насправді думаємо про одне й те саме? Хто вона? Заслуховувались думки і старшого покоління і самої молоді. Про це можна переглянути першу панельну дискусію, яку транслювали в прямому ефірі “Твоє місто”. Цікавим є те, що Церква, в особі духівників насправді турбується проблемами молоді і вони щиро шукають способів їй допомогти. Не даремно там зазвучало питання: “І що нам робити, щоб вам допомогти?“. Як на мене, чисто суб’єктивна думка, в той момент прозвучали основні слова всього форуму: “БУТИ!”.
Бути з молоддю, бути собою, бути зі своєю паствою. І навпаки для молоді. Бути в Церкві, бути також собою, бути з Богом. Цікаво також є те, що це слово до нас промовляє і сам Бог. Коли Мойсей запитав Голос з палаючого куща “Хто Ти?”, що Він відповів? “Я Є!“.
Звичайно це не єдина проблема і рішення розглянуті на форумі. Були також підняті питання про єдність Церкви, бо ця подія показала що вона можлива. Бо це вперше щось такого відбулося за участі двох традицій УГКЦ та РКЦ в Україні. І це також додає ваги цьому що було. Також цікавими питаннями були пошуки залучення молоді поза Церквою, нова євангелізація, способи проведення церковних подій (наприклад піднімалось питання доречності “фестивалів”) і т.д. Було також багато тез, які можна розбирати на цитати та проводити на основі них окремі теми. Це все згодом вилилось в спільний документ “Комюніке І Всеукраїнського Форуму молодіжних лідерів та душпастирств РКЦ та УГКЦ”, котрий пізніше підписали усі бажаючи учасники форуму.
НАСЛІДКИ
“Правильна й приказка до цього: Один сіє, а жне хтось інакший” Йоана 4, 37
Зерно засіяне. Тепер потрібно його зростити силою Духа Святого. Всі ці справи потребують молитви Церкви і кожного особисто. Не можливо сказати як це вплине на майбутнє, як для нашої спільноти, як і для Церкви загалом, але я вірю що з цього будуть добрі плоди.
Автор: Даліщинський Сергій
Залишити своє місце в історії